22 x 56 Poster Sign Holder: Two Sided, Black or Silver
22 x 56 Poster Sign Holder: Two Sided, Black or Silver
SKU: L2256 AX
$293.59
- 22"w x 56"h Poster Sign Holder
- Lightweight aluminum construction
- Top 3/16" slot for easy graphic insertion
- Each frame holds two 1/8" graphics (double sided)
- Extremely portable yet durable
- Great for fast and easy graphic change-outs
- Load graphics facing out-both sides
GREAT FOR LARGE VENUES - DOUBLE SIDED VIEWING
LIGHTWEIGHT, EXTREMELY DURABLE CONSTRUCTION
- Lightweight aluminum construction
- Top 3/16" slot for easy graphic insertion
- Each frame holds two 1/8" graphics (double sided)
- Extremely portable yet durable
- Great for fast and easy graphic change-outs
- Satin powder coated matte finishes
- Load graphics facing out-both sides
- Electrically welded bases with steel inserts (excluding LF228)
- Made in the U.S.A.
Specify: -S Satin Silver or -B Matte Black
Accessories Available:
- Literature basket SLB Holds 11" X 17" tabloids or two 8 1/2" x 11" side by side stacks.
- Weighted Base Covers
- LFWC1 Fits: LF328, LFPB, L2256, L2328-S - 28 lbs.
- LFWC2 Fits: L2256, L2284, L3328 - 37 lbs.
- Graphic Header Clip Set HD1 (3), grips up to 1/8"
- Note: L2256 and L2284 require rigid media, ¼" maximum
| SKU Number: | L2256 AX |
|---|---|
| Minimum Quantity For Online Orders: | 1 |
| Carton Quantity: | 1 |
| Product Type: | Sign Holders |
| Placement Type: | Floor |
| Orientation: | Portrait |
| Material: | Metal |
| Size: | 22" x 56" |
| Height(s): | 62" |
| Capacity: | 1/4", 1/8" |
| Number of Sides: | 2 |
| Color(s): | Black, Silver |
| Loading or Door Style: | Top Load |